Ansökan till Mc-stipendiet är öppen till och med 28 februari 2025.
2025-02-05
Frihet, äventyr och en unik samhörighet med vägen och andra hojåkare. Så beskriver många mc-förare livet på hoj. Den känslan vill Svedea dela med fler, som drömmer om ett körkort för mc. Nu hoppas bolaget få lika många ansökningar som vanligt.
– Jag har längtat efter att ta fram hojen sedan jag ställde in den i höstas. Känslan att lägga ned hojen i kurvorna är svårbeskrivlig och något många fler borde få uppleva. För jag vet att det är många där ute som inget hellre vill än att ta mc-kort. Det är dem vi vänder oss till med Mc-stipendiet, säger Stefan Karlsson, affärsansvarig för mc på Svedea.
Mc-stipendiet vänder sig till alla hojsugna, bara man har fyllt 20 och haft bilkörkort i två år. Och man behöver inte vara kund i Svedea.
– Mc-stipendiet blir populärare för varje år och vi slog nytt rekord förra året med runt 4 000 sökanden. Vi är glada över att kunna bidra till ett ökat hojintresse och ser vi fram mot en anstormning av förhoppningsfulla sökanden, säger Stefan Karlsson.